Srpen 2017

penpals series | how to find one

27. srpna 2017 v 15:57 | caty. |  creating.
Zdravíčko.
Kdo je vlastně takový penpal? Jak již slovo naznačuje, je to takový kamarád na dopisování.
Rozhodla jsem se o nich vytvořit novou sérii článků, protože jsem jimi teď trošku posedlá (jen teď? ehm ehm).
Třeba by jste se také rádi s někým seznámili z pohodlí svého pokoje, ale nevíte jak na to. A od toho jsem tu já, abych vám třeba poradila. Série bude obsahovat následující:
  1. jak najít toho svého dopisového kamaráda
  2. co napsat do úvodního inzerátu
  3. jak sestavit první dopis
  4. jaké drobnosti přiložit do balíčku
  5. tipy na témata pro další dopisy
Tak a rovnou se do toho pustíme!
Je nedělní odpoledne, stále jsou prázdniny a vy byste si rádi s příchodem nového školního roku procvičili jazyk, ať už je to angličtina, němčina, francouzština nebo třeba korejština? Nebo si chcete rozšířit své kulturní obzory? Najít někoho, komu budete sdělovat své problémy a každodenní zážitky či si s ním vyměňovat tipy na filmy/hudbu? Nebo v neposlední řadě fotky/namalované obrázky atd. ? Není lepší cesty, jak toho dosáhnout, než si najít jednoho či více penpals. Ať už jste se k tomu odhodlali z jakéhokoliv důvodu, jsem ráda, že jste k domuto rozhodnutí dospěli. Nikdy totiž nevíte, jaké dobrodružství se z toho může vyklubat.
Jelikož se v dnešní době odehrává vše na internetu, nebude tomu ani v tomto případě jinak. Já Vám mohu doporučit tři možnosti, kde takového kamaráda najít. Interpals, penship a postcrossing.

Interpals.net je asi nejznámější a největší seznamka, kterou znám. Funguje to tam následovně: zaregistrujete se, vyplníte si profil - jak moc bude zaplněn, záleží čistě na Vás, ale čím víc informací, tím je větší šance, že se někomu zalíbíte. Pokud chcete, nahrajete si profilovou fotku a další fotky do alb. No a pak buď čekáte, až se vám někdo ozve anebo se někomu ozvete vy sami. Nejspíš se vám stane, že vám napíšou nějací otrapové (minimálně pokud jste žena a máte nahranou fotku). S tím se bohužel u stránky takového rozměru musí počítat, ale stačí je ignorovat a zprávu smazat. Vzhledem k množství registrovaných lidí je docela challenge někoho solidního najít, ale třeba budete mít štěstí. Výhodou je, že si můžete vyfiltrovat například věk, preference, zemi apod. a můžete si také s konkrétním člověkem psát přímo na té stránce přes zprávy. Anebo se domluvit na dopisování či emailu a jen si vyměnit své adresy, to už je čistě na vás.

Penship.tumblr.com aneb pokud je vám mezi 13-25 ideální stránka pro vás. Tumblr nemusí sloužit jen jako nástěnka Vašich citátů a cute obrázků, ale také jako seznamka. Je to velice jednoduché. Vyplníte formulář, kde je povinné jen jméno, věk a země a zbytek toho, co světu sdělíte, je ve vašich rukou. Příspěvek se v rozmezí několika týdnů objeví na stránce a někdo si vás může vybrat. V takovém případě zažádá o váš email či tumblr a ozve se vám. Výhodou je, že tam nejsou fotky, takže to není povrchní a vy vybíráte jen na základě uvedených informací. Pro mě to tedy je výhoda, ale může to samozřejmě být viděno opačně. Šance, že se vám někdo ozve jsou poměrně vysoké, stránka má přes 20 000 followerů (a to jsou jen ti, co jsou registrovaní na tumblru). Šance, že si vy vyberete je taky docela velká, protože je zde asi 460 stránek a na každé kolem 12ti inzerátů.

Postcrossing.com není primárně určeno na hledání penpals, ale nevidím důvod, proč by to k tomu taky nemohlo být využíváno. Pokud stránku neznáte, tak se tam jedná o to, že si vylosujete random adresy kdekoliv na světě a tam pošlete pohled. Ve stejnou dobu kdy cestují pohledy od vás, cestují z různých koutů světa i k vám. Když vám pohled přijde, je třeba ho zaregistrovat podle čísla uvedeného na pohledu, aby druhá strana viděla, že přišel. S člověkem, kterému pohled posíláte, můžete anebo nemusíte zůstat v kontaktu skrze zprávy. Právě zde vidím tu možnost, začít si s ním více dopisovat.
Je to fajn, pokud chcete jen sbírat pohledy z různých zemí světa, přečíst si pár řádek o té osobě, co vám pohled poslala a nevytvářet nějaká hlubší přátelství. Můžete také posílat takzvané přímé výměny/zprávy, kdy si vyberete podle země profil člověka, s kterým chcete pohled vyměnit a napíšete mu, jestli má také zájem. Pak víte, z jaké země pohled přijde.

Já jsem /obviously/ registrovaná na všech třech uvedených stránkách, z postcrossingu mi přišlo pěkných pár pohledů /a taky pár takových, které bych nedarovala ani osobě, co nesnáším/, na penshipu se mi ozvalo taky pár lidí a to samé na interpals. Záleží prostě na každém, jaký způsob mu vyhovuje nejvíc anebo jako já používat všechny.

Hodně štěstí (a zábavy) při hledání!


life update ii.

11. srpna 2017 v 20:31 | caty. |  snippets from my life.
Prázdniny letos vůbec nevnímám, protože je trávím celé na brigádě. Sice tam chodím jenom na 4 hodiny, ale odpoledne většinou něco vyřizuji nebo objevuji Prahu (nebo spím, let's be honest). Na brigádě během jednoho týdne odešly dvě spolupracovnice, zrovna ty, který tam dělaly nejvíc dusno, takže teď je tam docela dost klídek, mám novýho šéfa (kterej mě nenařídí pětihodinový směny a pak mě nepouští o dvě hodiny dřív) a byla jsem včera označena Miss eshopu :D.

Novinky ohledně mého make overu! Vlasy už jsou ostříhané a bylo to senza rozhodnutí, dokonce uvažuju, že bych si je nechala ještě trochu víc zkrátit (am I seriously writing this?). A brýle už mám taky. Ty pravý jsem nakonec našla u nás ve městě, což bych nikdy nečekala, ale jak je vidno, i naše pidínkové město dokáže překvapit. Tetování vidím tak na listopad/prosinec, bude záležet na financích. A to ani nemluvím o tom, že nemám stále vybraného tatéra (to je tak, když někdo chce, aby ho tetoval Musa ... hahahahaha ach ta šílená naivita)

Tak nějak se stalo, že jsme s mamkou na bytě v Praze nejdéle bydlícími, už to bude skoro rok. Přistěhoval se tam jeden mladý pár, upekla jsem jim dokonce i uvítací sušenky, ale ti na konci měsíce zase odejdou a to jsem si je zrovna docela oblíbila! Místo nich tam budou nějaký dvě Slovenky. To abych si zase dala pečící seanci. No, a uplně nečekaně odešla i zbývající spolubydlící Ivana a místo ní je tam nějaká jiná blonďatá Slovenka, která se mi moc nepozdává a jí se zase zrovna nepozdává ten byt, dávám jí tak tři měsíce. Ale naštěstí vypadá, že je docela busy.

Letos se extra moc těším na podzim, na sweather weather, spadané listí, kaštánky, ranní mlhy, nadkolenky a punčochy (nejlíp se sametovou sukní a károvanou košilí, který musím někde za levný peníz sehnat :3)a tak.
Napůjčila jsem si v knihovně hordu klasické četby, a to jsem se ne tak dávno zařekla, že jí číst nebudu, protože mě prostě nebaví. Asi druhá šance nebo co. No, spíš tak dvacátá. Ale když mě ty knížky tak lákají. Teď čtu Fahrenheita 451 a není to tak příšerný :D.

Na letošním létě mě ovšem štve jedna věc a to, že nebyly žádné maliny a borůvky. Oproti loňsku, kdy jsme toho měli tolik, že jsme nevěděly co s tím (a já si to nedala namrazit :X), to je letos nic nic nula. Aspoňže to vypadá na spoustu ostružin. #firstworldproblems

Minulý týden se odehrálo "drama noha". Na lesní procházce mě totiž něco kouslo do nohy, dostala se mě do toho infekce plus se to spojilo s tím, že mám alergii na bodnutí a skončilo to s nohou jak papuč a týdenními antibiotiky. Fun times.

Byla jsem na třech pohovorech, dva z toho byly do stejné firmy, kam mě nakonec stejně nevzali. Ale já se co? Nevzdávám! Však já tu prácičku dřív nebo později najdu, mezitím se ze mě stane mistr v pohovorech.